VEKİL ESKİSİNİN İTİRAFI

      Eski Milletvekili Mehmet Metiner’in gazete köşesinde yazdığı itirafı çok su kaldırır cinsten.

    15 Temmuz  Darbesini 15-20 gün önceden biliyorduk! diyen bu mebus eskisi o zaman ne yapıyordu sormak lazım.

     Eski AKP milletvekili ve AKP’nin yandaş Gazetesi STAR’ın yazarlarından Mehmet Metiner,19 Temmuz 2018 tarihinde usta sanatçımız Esat Kabaklı’nın söylediği türküsünün ismini verdiği yazısı “Dostun kim, düşmanın kim bil oğlum!” başlıklı yazısında 15 Temmuz darbe girişiminin, 15-20 gün önceden bilindiğini yazmış.

     Köşesinde çok önemli bir iddiada bulunarak o dönemdeki görevlileri zan altında bırakan Metiner, çeşitli bakanların ve istihbarat yetkililerinin darbe yapılacağı bilgisini ciddiye almadığını da yazabilmiş.

     Bugün Milletvekili olmayan vekil eskisi günümüzün yazarı Metiner’in yazısının ilgili bölümünü sizler için sütunuma aldım.

     ‘’15 Temmuz öncesini bilmeden 15 Temmuz’dan gerekli dersler çıkartılamaz. 15 Temmuz öncesinden gerekli dersler çıkartılabilseydi belki 15 Temmuz yaşanmazdı. 15 Temmuz’dan gerekli dersler çıkartılmazsa ve bu muhasebe yeni dönemin siyaseti olarak kristalize edilmezse farklı zamanlarda yeni 15 Temmuz’lar kaçınılmaz olur. Yeni 15 Temmuz’ların biçimi ve mahiyeti farklı olur sadece.

    Unutmayalım: 15 Temmuz’dan önce darbe döneminin ebediyen kapandığına nedense inandırmıştık kendimizi. Veya birileri bize bunu inandırmıştı. Darbeden 15-20 gün önce çeşitli Bakanlarımıza ve güvenlik-istihbarat bürokrasimizin yetkililerine darbe yapılacağı söylendiğinde bu iddia dikkate bile alınmamıştı. 15 Temmuz gecesi bile darbe ihtimali çoklarımızın aklına gelmemişti.

     Tanklar Boğaz köprüsünü tuttuğunda ve savaş uçakları semalarımızı yırtarcasına üstümüzde uçtuğunda bile. Bir ülkenin istihbarat teşkilatı darbe olacağını vaktinde haber alamıyorsa, ordunun en üst komuta kademesi yanı başındaki hainlerin varlığının farkında değilse oturup düşünmek lazım. O yüzden dostumuz kim, düşmanımız kim bilmek durumundayız diyorum. Çünkü karşımızda dost gibi görünen/görünmesini bilen düşmanlar var’.

    Metiner’in yazısına katılıp katılmamakta serbestsiniz ama bazı yerlerde haklılık payı da var. Bu Vekil o yıllarda Mecliste bizim adımıza görev yapan Vekillerden biriydi ve üstelik Hükümetin Vekiliydi. Darbe istihbaratı kendisine ulaştıysa tepedekileri daha yakın olduğu için uyarabilirdi. Eğer darbe girişiminin uyarısını yapmadıysa burada kasıt aramak isterim.

    Ey Vekil eskisi Metiner darbe girişimini haber vermediysen sende darbe girişiminde bulunan satılmış hainler kadar suçlusun. Zira darbecileri haber vermeyerek onların yanında yer almışsın.

    Esat Kabaklı usta ne güzel söylemiş’dostun kim düşmanın kim bil oğul’