YILIN SANATÇISI İKİZDERE’DEN

Merkezi İstanbul’da bulunan Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından her yıl verilen “ESKADER Kültür Sanat Ödülleri”nin ​bu yılki sahipleri belli oldu.

      Toplam 22 dalda verilen 25 ödülün sahipleri, ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, ESKADER yönetim kurulu üyeleri Cengizhan Orakçı ve İsmail Atakan Çetiner tarafından duyuruldu.  ESKADER Başkanı Aydemir, 10 yıldır bir gelenek haline gelen ödüller kapsamında en iyileri seçmeye çalıştıklarını söyledi. Ödül alan isimleri her yılın Aralık ayında açıkladıklarına söyleyen Aydemir, “Bu günlerde kültür-sanat kamuoyunda gerçekten bir heyecan ve merak başlıyor. Seçici kurulumuz muhtelif dallarda faaliyet gösteren, eser veren, verimli çalışmalar yapan kurum, kuruluş, kitaplar, yayınevleri, dergiler ve gazeteleri inceliyor. Hepsi tabir yerindeyse didik didik ediliyor ve bir yıl içerisinde önemli bir seçki meydana getiriliyor. Daha sonra da onların arasından ödül alacak isimler belirleniyor.” diye konuştu.

İKİZDERELİ HEMŞERİMİZ RAUF TUNCER ESKADER 2017 ÖDÜLLERİNDEN RESİM DALINDA YILIN SANATÇISI SEÇİLDİ.

                          -Ödül Töreni Nisan ayında

       Aydemir, ödüllerin 2018 Nisan ayında düzenlenecek törenle sahiplerini bulacağını belirterek,”İstanbul’un kültür-sanat camiasındaki önemli simalarının da katıldığı büyük bir şölenle sahiplerine ulaştırıyoruz ödülleri. ESKADER düzenlediği kültür-sanat faaliyetleri arasında ödülleri ayrıca önemsemektedir. Her ne kadar ödül müesseseleri yıpratılmak istense de ödül teşvik, takdir, tebrik ve teşekkürdür.” ifadelerini kullandı.

Farklı alanlarda değerlendirilen yazılı eserler arasında “Araştırma-İnceleme” dalında “Şair-Sosyolog Kemal Tahir” kitabıyla Muhammed Hüküm, “Biyografi” dalında “İbnü’l-Emin Mahmut Kemal İnal” kitabıyla Dursun Gürlek, “Çocuk Edebiyatı” dalında “Türkçenin Muhafızları” kitabıyla Özgür Aras Tüfek, “Deneme” dalında “Kırklandım” kitabıyla Funda Özsoy Erdoğan, “Düşünce” dalında “İslam Düşünce Atlası”, “Gezi” dalında “Bir Şehir Durduğunda” kitabıyla F. Hande Topbaş, “Halk Bilimi” dalında “Anadolu Türk Masallarından Derlemeler” eseriyle Prof. Dr. Necati Demir, “Hikaye” dalında “Atları Uçuruma Sürmek” kitabıyla Emir Gürdamur, “Roman” dalında “Mavi Turna” kitabıyla Hakan Kağan, “Röportaj” dalında “Bitmeyen Röportajlar” eseriyle Bahtiyar Aslan,”Şiir” dalında “Yan Tesir” kitabıyla Hüseyin Akın ve “Şehir Kitabı” dalında Sinan Yılmaz “Üsküdar Kitabı”yla ödül alacak.”Müzik” dalında “Gönül Makamı”yla Savaş Şafak Barkçin, “Klasik Türk Sanatları” dalında Muhammet Mağ.

      Görsel sanatlar arasından “Resim” dalında ise İkizdereli hemşerimiz Rauf Tuncer’e ödül verilecek.

   “Kurum” dalında “Sivas 1000 Temel Eser”le Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, “Kültür Mirası” dalında “Sırat-ı Müstakim”i tekrar okuyucuyla buluşturan Bağcılar Belediyesi, “Televizyon Kültür Yayıncılığı” dalında TRT Haber’de yayınlanan “Kitaphane” programı ve “Yerel Yayın Faaliyeti” dalında da Kayseri’de yayın yapan “Şehir Dergisi”ne ödül takdim edilecek.”Dergi” dalında edebiyat dergiciliğinde “Mahalle Mektebi”, şehir dergiciliğinde ise “Şehir ve Kültür” dergisine ödül verilecek.

Haber:İsmet KÖSOĞLU

 

One Reply to “YILIN SANATÇISI İKİZDERE’DEN”

  1. başarılar deilerim sevgilli rauf beye yaylada inekleri birikte götürürdük çoban ey gidi seneler

Comments are closed.